Feeds:
Posts
Comments

Archive for February 22nd, 2013

With a few days to go until the Oscars, here are my predictions (in most categories):

Best Motion Picture of the Year
Zero Dark Thirty: Mark Boal, Kathryn Bigelow, Megan Ellisonzero dark thirty

Other nominees:
Amour: Margaret Ménégoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka, Michael Katz
Argo: Grant Heslov, Ben Affleck, George Clooney
Beasts of the Southern Wild: Dan Janvey, Josh Penn, Michael Gottwald
Django Unchained: Stacey Sher, Reginald Hudlin, Pilar Savone
Les Misérables: Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward, Cameron Mackintosh
Life of Pi: Gil Netter, Ang Lee, David Womark
Lincoln: Steven Spielberg, Kathleen Kennedy
Silver Linings Playbook: Donna Gigliotti, Bruce Cohen, Jonathan Gordon

Best Performance by an Actor in a Leading Role
Daniel Day-Lewis for Lincoln (2012)Daniel Day Lewis as Lincoln

Other nominees:
Bradley Cooper for Silver Linings Playbook
Hugh Jackman for Les Misérables
Joaquin Phoenix for The Master
Denzel Washington for Flight

Best Performance by an Actress in a Leading Role
Jessica Chastain for Zero Dark ThirtyZero Dark Thirty

Other nominees:
Jennifer Lawrence for Silver Linings Playbook
Emmanuelle Riva for Amour
Quvenzhané Wallis for Beasts of the Southern Wild
Naomi Watts for The Impossible

Best Performance by an Actor in a Supporting Role
Christoph Waltz for Django UnchainedDJANGO UNCHAINED

Other nominees:
Alan Arkin for Argo
Robert De Niro for Silver Linings Playbook
Philip Seymour Hoffman for The Master
Tommy Lee Jones for Lincoln

Best Performance by an Actress in a Supporting Role
Anne Hathaway for Les MisérablesAnne Hathaway Les Miserables

Other nominees:
Amy Adams for The Master
Sally Field for Lincoln
Helen Hunt for The Sessions
Jacki Weaver for Silver Linings Playbook

Best Achievement in Directing
David O. Russell for Silver Linings PlaybookJENNIFER LAWRENCE and BRADLEY COOPER star in SILVER LININGS PLAYBOOK

Other nominees:
Michael Haneke for Amour
Ang Lee for Life of Pi
Steven Spielberg for Lincoln
Benh Zeitlin for Beasts of the Southern Wild

Best Writing, Screenplay Written Directly for the Screen
Django Unchained: Quentin Tarantino

Django Unchained

Other nominees:
Amour: Michael Haneke
Flight: John Gatins
Moonrise Kingdom: Wes Anderson, Roman Coppola
Zero Dark Thirty: Mark Boal

Best Writing, Screenplay Based on Material Previously Produced or Published
Life of Pi: David MageeLife of Pi

Other nominees:
Argo: Chris Terrio
Beasts of the Southern Wild: Lucy Alibar, Benh Zeitlin
Lincoln: Tony Kushner
Silver Linings Playbook: David O. Russell

Best Foreign Language Film of the Year
Amour (Austria)Amour

Other nominees:
War Witch (Canada)
No (Chile)
A Royal Affair (Denmark)
Kon-Tiki (Norway)

Best Achievement in Cinematography
Skyfall: Roger DeakinsRoger Deakins Skyfall

Other nominees:
Anna Karenina: Seamus McGarvey
Django Unchained: Robert Richardson
Life of Pi: Claudio Miranda
Lincoln: Janusz Kaminski

Best Achievement in Editing
Zero Dark Thirty: William Goldenberg, Dylan TichenorZero Dark Thirty

Other nominees:
Argo: William Goldenberg
Life of Pi: Tim Squyres
Lincoln: Michael Kahn
Silver Linings Playbook: Jay Cassidy, Crispin Struthers

Best Achievement in Production Design
Anna Karenina: Sarah Greenwood, Katie Spencerannakarenina-sets-various

Other nominees:
The Hobbit: An Unexpected Journey: Dan Hennah, Ra Vincent, Simon Bright
Les Misérables: Eve Stewart, Anna Lynch-Robinson
Life of Pi: David Gropman, Anna Pinnock
Lincoln: Rick Carter, Jim Erickson

Best Achievement in Costume Design
Lincoln: Joanna JohnstoLincoln

Other nominees:
Anna Karenina: Jacqueline Durran
Les Misérables: Paco Delgado
Mirror Mirror: The Untold Adventures of SnowWhite: Eiko Ishioka
Snow White and the Huntsman: Colleen Atwood

Best Achievement in Visual Effects
Life of Pi: Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik De Boer, Donald Elliottlife-of-pi

Other nominees:
Avengers Assemble:Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams, Daniel Sudick
The Hobbit: An Unexpected Journey: Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, R. Christopher White
Prometheus: Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley, Martin Hill
Snow White and the Huntsman: Cedric Nicolas-Troyan, Phil Brennan, Neil Corbould, Michael Dawson

Best Documentary, Feature
Searching for Sugar Man: Malik Bendjelloul, Simon Chinn

Searching for Sugar Man

Other nominees:
5 Broken Cameras: Emad Burnat, Guy Davidi
The Gatekeepers: Dror Moreh, Philippa Kowarsky, Estelle Fialon
How to Survive a Plague: David France, Howard Gertler
The Invisible War: Kirby Dick, Amy Ziering

Read Full Post »